Šiandien sueina lygiai 200 metų, kaip 1820 m. lapkričio 28 d. gimė Frydrichas Engelsas (1820-1895) – žmogus, įėjęs į istoriją kaip artimiausias Karlo Markso draugas, bendražygis ir bendraautorius, vienas didžiausių visų laikų mąstytojų ir veikėjų.
2020 m. lapkričio 28 d., šeštadienis
2020 m. lapkričio 17 d., antradienis
Liepsningoji siela – Salomėja Nėris
Lapkričio 17-oji, eilinis lietuvių poetės, Salomėjos Nėries, gimtadienis. Nedaugelis jį temini. Bet iš mininčiųjų, dauguma pasiduoda štai tokiai schemai: „Poetė buvo gera, net geniali, bet visas tas komunizmas, toji „Stalino saulė“ – tai jau ne...“ Ir seka atitinkami išvedžiojimai – būk tai, Salomėja Nėris – „Lietuvos išdavikė“. Arba, kitu atveju – „paklydusi“ ar, sakykime, kažkieno ir kažkaip „suklaidinta“ siela... O kad „Tautos Lakštingala“ iš tikrųjų buvo idėjiškai apsisprendusi, sąmoningai atitinkamą (t. y. tarybinę, komunistinę) poziciją priėmusi ir dėl to nei kiek ne mažiau lietuviška, nei kiek ne mažiau patriotiška, asmenybė – tai tiesa, kurios nei literatūriniai, nei akademiniai „nepriklausomosios“ Lietuvos miesčionys negali sau leisti pripažinti. Tad būtent šią poetės pusę ir reikėtų nušviesti. Šiuo tikslu dabar siūlome „Kibirkšties“ skaitytojams susipažinti su Salomėją Nėrį asmeniškai pažinojusio rašytojo, Aleksandro Gudaičio-Guzevičiaus memuariniu straipsniu – „Liepsningoji siela“.
2020 m. lapkričio 16 d., pirmadienis
Sergejus Kurginianas. Tarybinis palikimas kaip išsigelbėjimas nuo pražūties
Argi norint kalbėti apie pražūtį neužtenka to, ką matome savo pačių akimis? Ką gi, tada laukite naujų jos besiartinimo įrodymų arba apdainuokite kaip gėrį akivaizdžiai atslenkančią postistorinę tamsą (koronavirusą ir t. t. ir pan.).
2020 m. lapkričio 7 d., šeštadienis
Spalio revoliucijai
Brangūs draugai!
Prieš 103 metų, 1917-ųjų lapkričio 7-ąją (pagal senąjį kalendorių – spalio 25-ąją) tuometės Rusijos sostinėje, Petrograde, prasidėjo Didžioji Spalio socialistinė revoliucija – epochinis lūžis, iš kurio gimė pirmoji žmonijos istorijoje ne išnaudotojų, bet darbo valstybė: Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjunga (TSRS).
2020 m. lapkričio 5 d., ketvirtadienis
JAV prezidento rinkimai: kokia baigtis būtų geriausia pasauliui?
Bene opiausia pasaulinės politikos aktualija – lapkričio 3 d. prasidėjęs ir iki šiol besitęsiantis Jungtinių Valstijų prezidentinių rinkimų šou: mums prieš akis – ne šiaip Džou Baideno ir Donaldo Trampo, Demokratų ir Respublikonų partijų, bet dviejų Vakarų pasaulio valdančiųjų sluoksnių stovyklų – postmodernistinių arba (grubiai šnekant) liberastinių, su finansiniu kapitalu susirišusių, ir modernistinių arba konservatyviųjų, apie pramoninį, labiau nacionalinį kapitalą susitelkusių jėgų – tarpusavio kova.
2020 m. lapkričio 1 d., sekmadienis
„Janki, namo!“ – Bolivijoje į valdžią sugrįžta Evo Moraleso pasekėjai
Ir Lietuvoje, ir Rytų Europoje keliaklupsčiauti prieš Jungtines Valstijas ir šiaip bučiuoti ponams batus – per paskutinius 30 metų nusistovėjusi norma. Kitaip yra tolimoje Pietų Amerikoje esančioje Bolivijoje: čia, po 2019 m. JAV CŽV palaikyto fašistinio valstybės perversmo, į valdžią sugrįžta tada neteisėtai nuversto kairiųjų prezidento, Evo Moraleso, pasekėjai. Kas jie tokie ir kas čia atsitiko?
Užsisakykite:
Pranešimai (Atom)